Dzień matki

DZIEŃ MATKI

Niesamowite jest to, że słowo mama brzmi podobnie niemal we wszystkich językach świata. Każda mama jest jedyna, niepowtarzalna i najważniejsza na świecie. Święto pochodzi już ze starożytnej Grecji i Rzymu. Wtedy czczono Matki-Boginie, opiekujące się światem, zapewniające urodzaj i płodność. W Anglii święto matek nazywano „niedzielą
u matki”, było to jednak raczej święto religijne. Matkom składano wizytę w kościele. Był to też dzień wolny od pracy. W znanej nam formie święto wróciło do Anglii po  II wojnie światowej. W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja, ale najpopularniejszym terminem święta na świecie jest druga niedziela maja.

W ponad 40 krajach święto mam obchodzone jest podobnie. Obdarowywane są kwiatami, czy drobnymi upominkami, odbierają życzenia. Ale np. we Włoszech dzieci pieką wtedy mamom (z pomocą dorosłych) ciastka w kształcie serc. W Jugosławii popularny jest zwyczaj zwany „łóżkowym więzieniem”. Dzieci nie wypuszczają swoich mam z łózka, jeżeli nie dostana od nich słodyczy. W zamian za to pomagają im w domowych obowiązkach, tak by mogły wypoczywać.

https://www.youtube.com/watch?v=rU3ViON727g

Zobaczcie jak miga się słowo mama i tata w różnych językach

https://www.youtube.com/watch?v=lEydlcG-0Ag

A za co ty kochasz swoją mamę?

https://www.youtube.com/watch?v=s0BAU9cITQI

Wszystkim Mamom z okazji ich święta składamy wyrazy wdzięczności za miłość, troskę i ogromne pokłady cierpliwości, za trud wychowania i za wszystko, co robicie dla swoich dzieci. Kochane Mamy!!! Życzymy wam dużo miłości i uśmiechu oraz dumy ze swoich pociech oraz wiele powodów do uśmiechu nie tylko w tym wyjątkowym dniu.

Dyrekcja, grono pedagogiczne i pracownicy PPP w Świętochłowicach.