Okiem psychologa

Jak pomóc dziecku w radzeniu sobie ze stresem i lękiem?

 Dzieci podobnie jak dorośli odczuwają różnorodne emocje, napięcia oraz doświadczają stresu i lęku. Jednak nie zawsze potrafią wyrazić swoje uczucia słowami. Dlatego warto przyjrzeć się zachowaniom naszych pociech, które mogą wskazywać na doświadczany przez nie lęk.  Dzieci, które odczuwają zbyt duży stres mogą wydawać się płaczliwe, apatyczne szybko wpadać w złość, wybuchać gniewem, być drażliwe. Mogą również ciągle domagać się zapewniania o miłości i wsparciu. Nierzadko występują wtedy problemy z koncentracją, trudności z zasypianiem i apetytem oraz różnego rodzaju bóle głowy lub brzucha. Gdy rodzice rozpoznają objawy niepokoju i stresu mogą pomóc dziecku w radzeniu sobie z trudnościami. Co w takich sytuacjach może być pomocne?

  • Wysłuchanie dziecka. Pozwól opowiedzieć mu czego się obawia, co go stresuje. Daj mu przestrzeń na wyrażenie swoich emocji i przeżyć. Pamiętaj, że zaprzeczanie jego uczuciom, przedwczesne pocieszanie, zmiana tematu i zawstydzanie dziecka nie pomoże mu, a jedynie pogłębi jego problem. Nazwanie uczuć i podzielenie się z nimi z kimś bliskim pozwala na odzyskanie choć części kontroli, zrozumienie siebie i jest punktem wyjścia do szukania adekwatnych rozwiązań danej sytuacji.
  • Udziel dziecku informacji. Niewiedza w dużym stopniu powoduje niepokój. Jeżeli obawia się wizyty u dentysty – wytłumacz i omów na czym dokładnie ona będzie polegać. Natomiast z małym dzieckiem wykorzystuj zabawę do oswajania się z każdą nową sytuacją, która powoduje lęk.
  • Obserwuj dziecko. Pokaż mu, że emocje zawsze odkładają się w naszym ciele i mogą być widoczne poprzez np. zaciśnięte pięści. Pamiętaj, że stres powoduje napięcie, który jeżeli go nie rozładujemy kumuluje się w nas i w naszym ciele. Wykorzystaj ruch, muzykę – wytańcz emocje, wyskacz je.
  • Pokaż dziecku swoje sposoby na radzenie sobie ze stresem. Jeżeli sami macie z tym trudności – popracuj nad tym, porozmawiaj z kimś. Dzieci uczą się przez obserwację. Nie wystarczy im powiedzieć. Dlatego powinniśmy pokazywać im konstruktywne metody radzenia sobie ze stresem, aby same chciały je wykorzystywać.
  • Po prostu bądź. Postaraj się w ciągu dnia znaleźć czas i spędzić go z swoją pociechą bez telefonu. Porozmawiaj z dzieckiem, pomilcz, pomaluj, pograj w grę planszową lub przygotujcie razem posiłek. Moc relacji jest ogromną siłą, która pomaga dziecku w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami.