Poradnik ósmoklasisty – technikum

Technikum to dobry wybór dla osób, które wiedzą co chcą w życiu robić, ale nie chcą zamykać sobie drogi na studia Co prawda nauka w nim trwa rok dłużej niż w przypadku liceum, ale za to kończymy tę szkołę z wyuczonym zawodem.

 1. Zespole Szkół Technicznych i Zawodowych im Augustyna Świdra
  w Świętochłowicach przy ulicy Sikorskiego 9:

 1. Technik ekonomista

Technik ekonomista prowadzi w różnych organizacjach działalność gospodarczą, sprawy kadrowo-płacowe i podatkowe oraz rachunkowość, także sporządza elementy planów, analizy, sprawozdania i wykonuje prace biurowe.

 1. Technik handlowiec

Technik handlowiec planuje, organizuje i realizuje transakcje zakupu-sprzedaży na różnych szczeblach obrotu towarowego. Prowadzi działania marketingowe związane ze sprzedażą oraz sprawy ekonomiczno – finansowe w przedsiębiorstwie.

 1. Technik elektryk

Technik elektryk wykonuje następujące prace projektowanie instalacji i sieci elektrycznych, montaż i naprawa instalacji elektrycznej i elektronicznej, instalowanie i obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych oraz układów energoelektronicznych i inne prace montażowe
i konserwacyjne.

 1. Technik informatyk ESPORT

Technik informatyk przygotowuje stanowiska komputerowe z urządzeniami peryferyjnymi do pracy, diagnozuje je i naprawia. Projektuje i administruje lokalnymi sieciami komputerowymi. Tworzy i administruje stronami internetowymi i bazami danych.

 1. Technik teleinformatyk

Teleinformatyka to gałąź informatyki zajmująca się technologią przesyłu informacji
i narzędziami logicznymi do sterowania przepływem i transmisją danych. Kierunek jest połączeniem elektroniki oraz informatyki, a jego absolwent zostanie ekspertem w dziedzinie sieci teleinformatycznych.

 1. Technik logistyk

Technik logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta oraz wykorzystaniem informacji płynących z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany.

 1. Technik organizacji reklamy

Technik organizacji reklamy to bardzo ciekawy i posiadający dużą przyszłość zawód. Jest zawodem szerokoprofilowym łączącym wiedzę ekonomiczną, organizacyjną, plastyczną, psychologiczną, a także lingwistyczną. Tak szeroki zakres wiedzy i umiejętności umożliwia absolwentom pozyskanie ciekawej pracy w szeroko rozumianej reklamie, która jest nieodłącznym elementem gospodarki rynkowej.

 1. Technik usług fryzjerskich

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik usług fryzjerskich powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych włosów;

2) wykonywania zabiegów chemicznych włosów;

3) wykonywania strzyżenia włosów;

4) wykonywania stylizacji fryzur;

5) wykonywania projektów fryzur.

 1. Salezjański Zespół Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach

Salezjańskie Technikum Publiczne w Świętochłowicach:

Kształcenie w zawodzie

Kwalifikacje

Technik informatyk

INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych

INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych montowania oraz eksploatacji systemów komputerowych i urządzeń peryferyjnych