Poznajemy zawody część 2

W ramach naszego cyklu „Poznajemy zawody” przybliżyliśmy zwody rzemieślnicze, dziś czas na kolejne. Postaramy się przedstawić ginące zawody, czyli takie, których cykl życia na rynku pracy dobiegł końca, albo właśnie się kończy w skutek np. rozwoju technologicznego,  spadku zainteresowania  nauką tego zawodu, czy braku ofert pracy w tym zawodzie.

Które zawody znikają z rynku? Czym zajmowali lub zajmują się ich przedstawiciele?

Pucybut – trudno spotkać na ulicy osoby, które trudnią się czyszczeniem cudzych butów. Jeżeli pojawi się ktoś, kto rozłoży podnóżki i czeka na klientów, uchodzi już bardziej za atrakcję. Pucybut, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się czyszczeniem i polerowaniem butów innych, nierzadko przypadkowo przechodzących osób.

Klikon lub krzykacz miejski – osoba ogłaszająca różne informacje na specjalne okazje. Dawniej funkcja klikona oznaczała również powtarzanie tłumowi na wiecach tego, co obwieszczał przywódca. Klikon pełnił funkcję dzisiaj spełnianą przez sprzęt nagłaśniający. Ostatnio mogliśmy zauważyć samochody straży miejskiej czy policji, które jadąc miastem przez megafony nadawały komunikat
o pozostaniu w domu epidemii koronawirusa.

Garncarz – jeśli potrzebujemy garnków czy innych naczyń, wybieramy się po nie do sklepu. Nie szukamy garncarzy, którzy własnoręcznie wykonują ceramiczne przedmioty. W związku z tym także garncarstwo to profesja, które zanika.

Introligator – jest to pracownik drukarni zajmujący się ręcznym oprawianiem książek i ozdabianiem okładek, szczególnie w zabytkowych wydawnictwach. Jego pracę coraz częściej przejmują maszyny. Wydaje się wręcz niewykonalnym, aby współcześnie introligator ręcznie oprawił cały nakład książki. To przykład zawodu, który znika przez rozwój technologiczny i zastępowanie ludzi maszynami.

Ludwisarz – to kolejny zawód, którego wykonywania najczęściej współcześnie podejmują się maszyny, a nie ludzie. Ludwisarz bowiem zajmował się odlewaniem z brązu, miedzi czy mosiądzu dzwonów, posągów, dział czy luf.

Szewc – odnalezienie szewca w dzisiejszych czasach jest coraz trudniejsze. Najczęściej wydaje  nam się również, że przedstawiciele tego zawodu zajmują się wyłącznie naprawą obuwia. Szewc jednak może je również wytwarzać. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie jakość, maja niewymiarowe stopy czy borykają się z różnymi ich deformacjami.

Zecer – taka osoba zajmowała się ręcznym lub maszynowym składem czcionek na potrzeby druku. Dzisiaj jego praca jest niemal w pełni przejęta przez maszyny. Profesja jest już prawie całkowicie wymarła.

Modysta – osoba, która wytwarza oraz sprzedaje damskie kapelusze, woalki, wianuszki.

 Czapnik – jak sama nazwa wskazuje, czapnicy wykonują czapki różnego rodzaju. Robią to ręcznie z niesamowitą starannością. Wykonywane mogą być nie tylko czapki, lecz także berety, nakrycia głowy dla osób jeżdżących konno itp.

Zegarmistrz – zawód ten jest znany niemal każdemu z nas. Jak sama nazwa wskazuje, jego przedstawiciele zajmują się naprawą zegarków. Zakres ich usług jest szeroki – od zwykłej wymiany baterii po skomplikowane naprawy. Jednak dziś królują zegarki elektroniczne, których nikt nie naprawia, bo jest to nieopłacalne, lepiej kupić nowy.

Na ryku pracy występują zawody, które możemy uznać za zanikające, ale wbrew pozorom przedstawiciele tych profesji są poszukiwani, takimi przykładem jest zdun.  Zdun – współcześnie wiele osób mieszka w miejscach, do których dociera ogrzewanie miejskie. Ze względów ekologicznych odchodzi się od palenia w piecach. W związku z tym niemal nikt nie potrzebuje już naprawy czy zbudowania pieca. Jest to zawód, który przystosował się do współczesnych realiów, wiele osób chce mieć w domu kominek, więc zdun zajmuje się budową kominków. Podobnym zawodem jest kowal. Dawniej kowal zajmował się wyrabianiem podków dla koni, dziś mało kto ma konia, ale bardzo modne są płoty czy bramy wykonane z metalu, dlatego poszukiwane są osoby zajmujące się kowalstwem artystycznym.

Oczywiście ta lista nie wyczerpuje wszystkich ginących zawodów. Zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów przedstawiających takie zawody:

https://www.youtube.com/watch?v=dusaXt4QZ2Q&list=PLbw4me4hPMtkGjK4nif0gusHM7UjRDA_s

 

oraz poczytać na ich temat:

https://dokariery.pl/-/ginace-zawody-to-poplatne-zawody-

Ginące zawody  – informator