Profilaktyka muzyczna

Wielu z nas jest obecnie „skazanych” na ciągłe siedzenie przed komputerami, laptopami. Jest to związane z pracą i nauką zdalną. Narastająca ciągle liczba nowych zakażeń koronawirusem pozwala przypuszczać, że jeszcze długo nie wrócimy do normalności.

Dziś zaproponuję Ci ćwiczeia do wykorzystania podczas pracy umysłowej. Pomogą Ci one usunąć napięcia mięśni ciała i przyniosą ulgę dla oczu, które ciągle muszą wpatrywać się w ekran komputera.

Potraktuj je jako swoistą „GIMNASTYKĘ ŚRÓDLEKCYJNĄ”😊

Wstań na chwilę od komputera. Ta przerwa i wykonanie zaproponowanych ćwiczeń poprawi Twoje ogólne samopoczucie i umożliwi dalszą pracę i naukę zdalną. Oto propozycje.

DLA BOLĄCYCH PLECÓW:

  • Wykonaj głęboki wdech przez nos, wyprostuj plecy ściągając łopatki, ręce rozsuń w dolny skos. Teraz zrób wolny wydech ustami, zaokrąglij plecy pochylając się w przód i rozluźniając napięte mięśni pleców. Powtórz
    5 – 6 razy w wolnym tempie.

DLA BOLĄCYCH OCZU:

  • Zamknij powieki, wyrównaj oddech. Zamknij oczy. Niech na chwilę odpoczną. Cały czas oddychaj w swoim tempie. Teraz gałkami ocznymi wykonuj następujące ruchy (oczy cały czas zamknięte):
  • popatrz pionowo w górę, przesuń gałki oczne w dół – rysując pionową kreskę; powtórz 5 – 6 razy ten ruch: góra – dół
  • popatrz w lewo, przesuń gałki oczne w prawo – rysując poziomą kreskę; powtórz ten ruch 5 – 6 razy: lewo – prawo
  • wykonaj wolne krążenia gałkami ocznymi – najpierw w jedną, a następnie w drugą stronę (po 5 – 6 krążeń)
  • rysuj gałkami znak nieskończoności („leniwą ósemkę”) – zacznij od środka ósemki w lewą stronę do góry… lewy dół… prawa góra … prawy dół … (powtórz 5 – razy)

To ćwiczenie rozluźnia mięśnie oczu. Pomaga także odpocząć oczom zmęczonym wskutek wpatrywania się w ekran.

Warto poświęcić kilka chwil podczas nauki i pracy zdalnej by rozluźnić mięśnie pleców i odciążyć  oczy, a przez to zapewnić im odpowiednią kondycję.

SPRÓBUJ ZNALEŹĆ CZAS BY PRZEZ CHWILĘ ZADBAĆ O SIEBIE😊