Ważne

W dniu 08.02.2022 r. będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował szereg webinarów dla pedagogów i nauczycieli ale i dla uczniów.

Webinary dla nauczycieli i pedagogów:

  • phishing i bezpieczeństwo danych najmłodszych internautów;
  • sharenting, czyli udostępnianie wizerunków dzieci w sieci;
  • pułapki związane z usługami o podwyższonej opłacie na smartfonach, z których korzystają najmłodsi.

Na każdym z webinarów zostaną zaprezentowane nowe filmy edukacyjne w danym temacie, które przygotowano w ramach kampanii Klikam z głową i które będzie można wykorzystać na lekcjach
z uczniami czy przy okazji spotkań z rodzicami.

Webinary odbędą się w środowisku MS Teams. Zachęcamy do zapisywania się już dziś – formularz dostępny jest na stronie CIK UKE.

 Szczegółowy harmonogram webinarów na poniższej grafice:

Jak będzie w internecie?

Phishing to coraz powszechniejsza forma oszustwa internetowego, w którym przestępcy podszywają się pod znane nam instytucje czy osoby, aby wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Ofiarami tego przestępstwa stają się nie tylko dorośli, ale także najmłodsi internauci. Dzieci coraz częściej korzystają z przeznaczonych dla nich kont bankowych i kart płatniczych, co wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy. Zagrożenia mogą na nie czyhać nawet na lekcjach on-line!

 

Zapraszamy do udziału w warsztatach, gdzie zaprezentowane zostanie narzędzie (gra symulacyjna – Jak będzie w internecie?) do wykorzystania na lekcjach, które pomoże w przyjaznej nauce bezpiecznego zachowania się w sieci. Uczniowie grając wcielają się w role rówieśników korzystających z internetu, przed którymi stoją wybory wpływające na ich bezpieczeństwo. Na warsztatach omówiony zostanie  temat phishingu na konkretnych przykładach. Organizatorzy podpowiedzą, jak rozmawiać o tym
z dziećmi i uwrażliwić je na e-zagrożenia.

Dzięki symulacji Jak będzie w internecie? uczniowie:

  • zapoznają się z pojęciem phishingu;
  • nauczą się rozpoznawania i unikania ataków phishingowych;
  • poznają zasady postępowania w przypadku natrafienia na zainfekowane pliki;
  • zdobędą umiejętność weryfikacji zabezpieczeń stron internetowych;
  • poznają zasady bezpieczeństwa przy płatnościach w sieci.

Pierwsze warsztaty już 15 lutego o godz. 17:00 w ramach konferencji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 (informacje o zapisach już wkrótce na stronie Safer Internet). Na kolejne warsztaty: 22 lutego i 1 marca, godz. 15:00, można zapisać się już dziś na stronie CIK UKE.