Zbliżają się Święta

Drodzy Rodzice i dzieci!

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi przekazujemy Państwu prezentacje, które poświęcone są symbolice tego okresu.

Prezentacja „Tradycje Wielkanocy” zawiera opis potraw świątecznych. Przedstawione są w niej także polskie obyczaje i ciekawostki dotyczące tych świąt.

Aktualna sytuacja związana z wojną na Ukrainie i wynikające z niej ucieczki do Polski wielu Ukraińców zainspirowały nas do stworzenia prezentacji „Ukraińskie tradycje wielkanocne”.
W Polsce, w naszym mieście przebywa obecnie wielu uchodźców – osób starszych, matek
z dziećmi. Opracowany materiał może pomóc Im w tym świątecznym okresie powrócić myślami do Ich tradycji wielkanocnych. Może te wspomnienia pomogą im oderwać się na chwilę od obecnych, nieraz traumatycznych doświadczeń.

W czasie spotkań przy wielkanocnym stole zaprośmy Ich, by opowiedzieli o tym, jak wyglądają  Święta w rejonie, z którego przybyli. Prezentacja może jednocześnie stanowić pretekst do integracji – wymiana spostrzeżeń związanych ze zwyczajami świątecznymi na Ukrainie i w Polsce pokaże, że mamy wiele wspólnych – słowiańskich obyczajów. Pomoże także zrozumieć, że różnice nie muszą być czymś negatywnym.

Życzymy wszystkim radosnego odkrywania symboliki i tradycji Wielkanocnych.

TRADYCJE WIELKANOCY – prezentacja

UKRAIŃSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE – prezentacja